Adam Lundqvist, fostrad i Nyköpings BIS, fanns även med på A-landslagets januariturné tidigare under året. Han är vidare juten som vänsterback i allsvenska Elfsborgs startelva.
Fredagen den 3 juni är det så dags för det svenska U21-landslaget att matcha mot Georgien i kvalet mot EM. Matchen spelas på en av VM-arenorna från 1958, Rimnersvallen i Uddevalla närmare bestämt.
Sverige vill behålla det gynnsamma läget i tabellen gentemot huvudmotståndarna Kroatien – som toppar gruppen före Sverige – och jagande grupptrean Spanien. Då är förstås en hemmaseger högst nödvändig. Bortamatchen i november vann svenskarna med matchens enda mål, inprickat av Djurgårdens Kerim Mrabti. Georgien var här om året i semifinal i U17-EM med den här årskullen.