För första gången sedan 2011, och för tredje gången någonsin, spelade Palestina på hemmaplan. Matchen gick på Faysal al Husseini Stadium i Al-Ram en timme från Ramallah.
Tyvärr fick inte Mahmoud Eid plats i startelvan.
– Jag är faktiskt litet besviken, tycker jag borde fått starta. Men tränaren bestämmer. Och det är bara att acceptera och göra det så bra som möjligt när man hoppar in.
Och NBIS-yttern kom in i matchens 74:e minut. Och fixade omedelbart fram en hörna. Fick därpå bollen under kontroll på högerkanten, utmanade och drog sig in i banan.
– Synd med avslutet, en lite bättre träff och det är mål. Men jag är nöjd med mitt inhopp, jag skapar oro direkt, säger Mahmoud.
Överhuvud taget tyckte han att laget gjorde en väldigt stabil insats defensivt. Man var bra på att stänga ytorna motståndarna ville åt. Laget klarade också av att stoppa Förenade Arabemiratens storstjärna Omar Abdulrahman.
– Han var väldigt svårstoppad, helt klart den bästa jag mött rent tekniskt. Men vi spelade väldigt hårt mot honom och klarade honom bra med tanke på att vi höll nollan, säger Mahmoud.
Däremot var han inte nöjd med offensiven.
– Slarvigt tycker jag.
Han prisar lagets fans på arenan.
– Stämningen var helt otrolig, fansen slutade aldrig sjunga och heja. Det var fullsatt och fantastisk stämning. Jag fick gåshud.
Inte ens en storm som drog fram timmarna innan kunde stoppa dem
– Det påverkade faktiskt inte, det var dock riktigt varmt.
Närmast väntar hemresa till Sverige. På lördag är det ny match, Södertälje på bortaplan med Bissarna.