Det Àr 141 dagar kvar till EM-premiÀren mot NederlÀnderna nÀr Sveriges fotbollsdamer pÄ fredagen genomför ett trÀningspass pÄ Estådio da Nora i Albufeira. Men egentligen skulle de inte ha trÀnat alls den hÀr dagen.
Fram till sent pÄ torsdagen var de svenska spelarna instÀllda pÄ att inleda Algarve Cup med match mot Danmark pÄ fredagskvÀllen. Men ett covid-19-utbrott i truppen gjorde att det danska laget tvingades stÀlla in bÄde matchen och resten av turneringen.
ââDet Ă€r skittrĂ„kigt, vi var verkligen instĂ€llda pĂ„ att spela. Men man Ă€r van under pandemin att det kan Ă€ndras fort. SĂ„ det fĂ„r bli sĂ„, men nu blir det bara tvĂ„ matcher sĂ„ det Ă€r trĂ„kigt, sĂ€ger Washingtons Julia Roddar.
En av fÄ chanser
PÄ pappret Àr det bara en trÀningslandskamp som har försvunnit ur kalendern. Men för spelare som Julia Roddar Àr det lite mer Àn sÄ. För trots att EM Àr flera mÄnader bort Àr Algarve Cup ett av fÄ kvarvarande tillfÀllen för Sverige att testa spelare och sÀtta de sista detaljerna. Efter den hÀr samlingen blir det inga fler trÀningsmatcher innan EM-truppen tas ut.
ââDet Ă€r sĂ„klart jĂ€ttetrĂ„kigt. Man var svinglad att fĂ„ chansen hĂ€r, och nĂ€r det Ă€r trĂ€ningsmatcher sĂ„ brukar det Ă€ndĂ„ vara att man fĂ„r spela lite, sĂ€ger Julia Roddar.
RosengÄrdsbacken Emma Berglund, en annan som ligger i grÀnslandet till EM-platserna, Àr högst medveten om att Danmarksmatchen var ett av fÄ tillfÀllen visa upp sig pÄ.
ââDet var vĂ€l exakt sĂ„ jag tĂ€nkte, att det var typiskt. Vad det betyder i slutĂ€ndan, det vet jag ju inte. Men det var snopet. Det var inte det beskedet man hade velat ha. sĂ€ger Berglund.
Att fredagens match byttes ut till en trÀning med mycket matchspel och högt tempo, var ÀndÄ inte nödvÀndigtvis till hennes nackdel, sÀger 33-Äringen.
ââJag vet ju inte hur de hade tĂ€nkt med startelvor och sĂ„, men det var skönt att fĂ„ göra en sĂ„dan hĂ€r trĂ€ning. Det kan ju ha gjort att jag fick spela mer i dag Ă€n vad jag skulle ha gjort annars.
VM-kval vÀntar
Det finns ytterligare ett landslagsfönster före EM-trupputtagningen, men frÄgan Àr hur mycket Sveriges förbundskapten Peter Gerhardsson vill experimentera i VM-kvalmatcherna borta mot Georgien och hemma mot Irland i början av april.
Snarare blir det kanske upp till vissa spelare att visa framfötterna pÄ trÀning, sÀger Gerhardsson.
ââEn del av det vi vill se i matcher, det fĂ„r man som spelare visa pĂ„ trĂ€ning i stĂ€llet. Som i dag, det var en intensiv och bra trĂ€ning, det sĂ„g nĂ€stan ut som match, det var högt tempo och mycket vilja och ambition.
Om inte covid-19 tar sig in i fler spelartrupper gÄr Sverige i stÀllet in i Algarve Cup pÄ söndag, med match mot vÀrdnationen Portugal pÄ Estådio Algarve i Faro. DÀrefter avslutas turneringen pÄ onsdag, antingen med final eller med en match om tredjeplats.