Karlsson fortsätter i Tystberga GIF

Som nykomling gjorde Tystberga GIF en strålande säsong och var länge med i toppracet. Till slut blev det en finfin tredjeplats för laget. Det är klart att tränaren fortsätter även 2016.

Fotboll2015-11-19 21:02

– Det blir tredje året i rad den här vändan, förtydligar tränaren Anders Karlsson.

Men han har tränat klubben tidigare, 1996 och 2006. Sammantaget blir 2016 Anders sjätte säsong i klubben.

– Sedan var jag också två år i IFK Nyköping innan den här Tystbergavändan.

I lördags hade klubben en intern testmatch. Med fanns anfallaren Jesper Tellström senast i Runtuna samt Ahmed Raoof, målfarlig anfallare med Sjösa som senaste klubbadress.

– Sedan var en nyinflyttad kille från Kungsbacka med, Mattias Grunditz. Han har spelat division 5 tidigare.

Karlsson räknar med att få behålla stora delar av fjolårets trupp. Andreas Johansson (studier i Växjö) och Fredrik Mobeck (jobb i Norge) lär bara kunna vara med ibland och då främst i andralaget.

Diego Rocabado Perez och Mattias Klingberg lägger skorna på hyllan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!