Nordfeldt kommer till landslagets samling efter en mardrömsstart med AIK i allsvenskan. Stockholmslaget ligger nÀstjumbo, efter endast en seger pÄ de första tolv omgÄngarna.
ââDet har varit speciellt. Givet att det inte har gĂ„tt som nĂ„gon har velat, sĂ€ger Nordfeldt.
Den allsvenska mĂ„lvaktsstjĂ€rnan vill dock inte snacka om allsvenskan. I stĂ€llet fokusera pĂ„ landslagets matcher mot Nya Zeeland och Ăsterrike.
ââOm vi ska prata AIK sĂ„ kan vi göra det efter samlingen, faktiskt. Ni Ă€r jĂ€ttevĂ€lkomna ut till Karlberg och prata om det. Nu Ă€r det fokus pĂ„ de hĂ€r tvĂ„ viktiga matcherna, sĂ€ger han.
"RĂ€ttar sig i ledet"
Kristoffer Nordfeldt Àr landslagets tydliga andramÄlvakt enligt förbundskapten Janne Andersson. Nu fÄr han chansen frÄn start mot Nya Zeeland. Det blir hans 17:e landslag i karriÀren.
ââDet ska bli jĂ€ttekul, sĂ€ger han.
Att han Ă€r andremĂ„lvakt, och sĂ„ledes troligtvis inte startar mot Ăsterrike i EM-kvalet nĂ€sta vecka, ser han inte som nĂ„got problem.
ââMan kommer hit för att man vill spela. Men Janne Ă€r chef, tar ut laget och dĂ„ rĂ€ttar man in sig i ledet efter det, sĂ€ger Nordfeldt.
"Spelar likt Ăsterrike"
Trots att matchen mot Nya Zeeland Àr en trÀningslandskamp betonar Nordfeldt vikten av matchen.
ââDet Ă€r en motstĂ„ndare som spelar ganska likt Ăsterrike. SĂ„ det blir en bra erfarenhet för oss pĂ„ det sĂ€ttet, sĂ€ger han.
Landslaget valde att inleda samlingen med att trÀna tre dagar pÄ Bosön, delvis för att spara pÄ Friends arenas grÀsmatta. Under torsdagen var laget tillbaka pÄ Nordfeldts hemmaplan i allsvenskan.
ââJag Ă€r vĂ€l van vid hur det brukar vara hĂ€r. Den varierar i kvalitet som allt annat. De som jobbar med mattan gör precis allt som gĂ„r för att fĂ„ den sĂ„ bra som möjligt. Vi anpassar oss efter mattan som ligger och försöker göra det bĂ€sta av de förutsĂ€ttningarna.