Ny skada stoppar Pontus

Skadeproblemen verkar aldrig ta slut för Nyköpingskillen Pontus Almqvist i IFK Norrköping.

Nyköpingskillen Pontus Almqvist har åkt på en nya skada.

Nyköpingskillen Pontus Almqvist har åkt på en nya skada.

Foto: Magnus Andersson

Fotboll2019-06-18 15:55

Pontus Almqvist verkar ha kommit in i en ond skadespiral. Yttermittfältaren, som tillhör allsvenska IFK Norrköping, började årets säsong riktigt förtroendeingivande. Under förra året var han utlånad av den allsvenska toppklubben till både Varberg och Norrby i superettan. Men nu blev han kvar i Norrköping men med ett utlåningsavtal med Sylvia i Bissarna serie. Då kunde han spela både med IFK och Sylvia.

Han ansågs vara ett av de stora utropstecknen i IFK under försäsongen. Men i en U21-match hemma mot Brommapojkarna 1 april drabbades han av en bristning i baksidan av ena låret. Denna skada höll honom borta från spel i två månader.

I slutet av maj gjorde Pontus comeback. Han gjorde matchens enda mål för Sylvia mot Sandviken.

I senaste omgången var han tillbaka i Sylvias laguppställning. Men bortamötet mot Linköping City tog slut i den 13 matchminuten efter en duell med hemmamålvakten. Pontus bröt nyckelbenet.

Så nu väntar ny längre frånvaro med rehabilitering för talangen.

– Ja, så är det. Samtidigt en del av fotbollen. Jag jobbar stenhårt varje dag för att komma tillbaka, säger Pontus till NT-sporten.

Pontus är bror till Tove Almqvist som spelar i damallsvenska Vittsjö.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!