"Pato" målskytt i U19-kval – men förlorad för IFK

Patrycja Jerzak har fått en utomordenligt bra start i EM-kvalet för polska U19-landslaget. I går slog hon till två gånger i 5–0-segern mot Litauen. Nästa säsong väntar troligen nya utmaningar för IFK Nyköpings offensiva mittfältstalang.

Fotboll2015-09-15 21:46

17-åringen har varit en frisk offensiv fläkt under pågående säsong hos IFK Nyköpings division 1-lag. Denna vecka är det landslagsuppdrag i Finland för hela slanten som gäller – tre kvalmatcher ska avverkas och den första spelades i går.

Premiärmotståndet Litauen blev ingen större match för Jerzak och det polska U19-landslaget. Laget såg till att avgöra tillställningen redan i första halvlek. "Pato" satte 4–0 där, och spikade slutresultatet 5–0 i upptakten av den andra.

– Extremt kul. Jag spelade hela matchen som vänstermittfältare, säger Jerzak.

I morgon ställs laget mot Turkiet och kvalveckan avslutas på söndag då Finland, värdland i detta sammanhang, står för motståndet.

– Finland känns bättre och tuffare än Turkiet, förutspår hon.

När det gäller klubblagsspelet så har hon varit iväg och testat en del med elitettanklubben Djurgårdens F19-lag. Första helgen i september fanns hon med i målprotokollet då laget förlorade mot Hammarby (1–3) i F19-allsvenskan.

– Där är det liknande nivå som i IFK. Har även kört två gånger med deras elitettanlag, men då har det mest varit fys och styrka.

Under en period hade hon som 16-åring egen lägenhet i Nyköping, men hon har nu flyttat tillbaka till Åkers styckebruk – som i relation till Stockholm (och Djurgårdens organisation) är klart bättre pendlingsmässigt jämfört med Nyköping.

– Jag kommer att vara med de sista matcherna här med IFK. Men tyvärr missar jag ju matchen på lördag mot Sätra, konstaterar landslagsspelande Jerzak.

Anders Mossberg, fotbollsansvarig hos IFK, ser Pato som förlorad till nästa säsong.

– Hon har stora ambitioner med sin fotboll och Djurgården ger ju, sett till hennes sociala situation, bästa möjliga utvecklingsmöjligheter. Sedan kan det ju bli ett annat läge om vi går upp i elitettan, säger Mossberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!