De kunde ha snurrat hur som helst med tanke på att lagen hade momentum om vartannat och att det utövades chansbyte under en smattrande sekvens av den andra halvleken. Bissarnas tränare John Wall pustade ut efteråt:
– Plötsligt hände allting. Återigen är det en bra andra halvlek. Vi kommer på ett bra sätt att anfalla och gör ett mål väldigt tidigt. Av bara farten får vi 2–1 och Eids chans just innan utvisningen smiter ju utanför.
Både när Jakob Sauma och Nicklas Lindqvist rann igenom var det vassa avslut.
– Riktigt bra fotbollsmål, instämmer Wall.
Men store anfallaren Amar Bukva unnade inte Bissarna sin första trepoängare – tre raka kryss nu. Bukva fick göra sitt andra mål för kvällen. Och i sluthetsen var hemmalaget närmast att forcera in ett tredje mål efter ett par felpass som kunde ha kostat.
– Nu är det första gången vi släpper in två mål. Och mot slutet klarar vi oss ju tack vare Antons målvaktsspel, erkänner Wall.
Mahmoud Eid fick sitt andra gula kort efter snack – i en miljö när det ekade svador på ödsliga Behrn arena i Örebro.
– Det blir lite konstruerat – för att statuera exempel. Det studsar ju ord hela tiden; i alla fall tur i oturen att det ju är en lindrig variant och bara en matchs avstängning även om det är klart att den är tuff, kommenterar Wall.
Ni är väldigt på och vill anfalla dels första tio och jagade framför allt 3–1 – var ni inte överkonstruktiva på bortaplan?
– Nej, i och med att vi kunde gå på genombrott i ett läge där Mahmoud och "Linkan" var väldigt dominanta var det rätt att fortsätta, anser Wall.
Första halvlekens spelmässiga gigant var Bissarnas vänsterback Enis Ahmetovic.
– Ja, det kändes bra i första när vi via kombinationer lyckades etablera spel på min kant. I andra kommer jag väl inte med så mycket. Då märks det att jag inte har spelat så mycket.
Enis såg heller inget fel i att fortsätta trumma på framåt i stället för att försöka grisa bort tid.
– Nej, det är misstajmningar vid långbollar som gör att vi tyvärr släpper in lite för enkla mål på den här nivån i dag, säger Enis, som förra säsongen höll till i superettan och Landskrona.
Han kördes över vid egen mållinje då det var kvitterat i röda kort.
– Det är ingen fara för hjärnskakning. Visst, jag fick en rejäl smäll i nacken som var värt gult kort, men jag låg kvar lite extra taktiskt, ler Enis.
Med en trea senast mot Luleå hade det här krysset varit helt okej att casha ett kryss. Nu blev slutkänslan tung.
– Så är det. Skulle du ha frågat när vi hade underläge i paus skulle vi vara nöjda med 2–2. Men samtidigt hade vi 2–1 och greppet. Då ska vi kunna hålla i det bättre än vad vi gör, säger Enis Ahmetovic.