Miller kan bli aktuell i NBIS

Bissarna Fotboll har skador på båda sina A-truppsmålvakter. Båda skadorna oroar ledningen. – Därför håller vi dörren öppen för Dwayne Miller, säger klubbchefen Patrik Berglin.

sz4f1307.jpg

sz4f1307.jpg

Foto: Fotograf saknas!

FOTBOLLSETTAN2015-02-17 22:15

Redan för ett år sedan började den tidigare allsvenska målvakten Dwayne Miller att träna med Bissarna. Jamaikanen hade då lämnat degraderade Syrianska och var på väg tillbaka från en svår knäskada. Eftersom han bodde och fortfarande bor i Nyköping var det naturligt att träna med NBIS.

Förra sommaren skrev han sedan på för superettanlaget Landskrona. Men förbundet nobbade att ge den dispens som behövdes för spel.

Miller stod i Bissarnas testmatch i november. Han stod även mot Akropolis den gångna helgen eftersom varken Pontus Lindh eller Anton Fagerström var i speldugligt skick.

– Pontus har höftproblem, Anton problem med axeln, säger Patrik Berglin.

Hur allvarliga är skadorna?

– Det vet vi inte.

Anton hade redan förra säsongen problem med sin ena axel. Den har inte hoppat ur led men det är problem av den arten. Vad gäller Pontus är det en skada som är rätt vanlig på ungdomsspelare. En skada som över tid ska läka ut.

– Så i det här läget är Miller aktuell, säger Berglin.

Vad gäller anfallaren Mahmoud Eid så har ingenting nytt hänt.

– Vi pratades vid lite i förra veckan. Men det förs inga regelrätta förhandlingar.

Tränar han med Bissarna?

– Ja.

Calle Svensson?

– Jag har haft kontakt med honom i dag (läs tisdag).

Enligt Berglin ska Calle när han kommer hem runt 1 mars provträna med superettanlaget Gais.

– Men vi har inte sagt nej till Calle utan avvaktar lite. Sedan får vi också se hur hans knä är.

Calle Svensson missade stora delar av höstsäsongen med NBIS på grund av en broskskada i ena knät som han också fick opererad. Försvararen befinner sig just nu på jorden-runt-resa.

Unge mittfältaren Alige Barrows A-lagskontrakt blir med största säkerhet klart denna månad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!