Ljusare läge för Gnesta IK

– En tuff tillställning troligtvis. Det säger Gnesta IK:s tränare Mikael Forsberg om tisdagskvällens bortamöte med Flemingsberg. Truppläget i GIK ser glädjande nog lite bättre ut igen. Men någon ny back har de inte fått in i truppen.

Gnesta IK Match02.jpg

Gnesta IK Match02.jpg

Foto: Fotograf saknas!

Hockeytvåan2014-11-03 23:44

Ett slitet, skade- och sjukdomsdrabbat Gnesta IK föll senast hemma mot Nynäshamn. Nu väntar en ny motståndare som brukar bjuda på aggressiv hockey.

– Vi har haft lite dåligt med folk på träningen på sistone. Men måste vi nog kamma till oss lite, säger GIK-tränaren Mikael Forsberg bildspråksmässigt.

Han kan i alla fall glädja sig åt att både Erik Behm och Mattias Olersbacken, som var sjuka senast, nu är tillbaka. Båda går in på backplats.

– Även David Olsson kommer att fortsätta som back. Han börjar där i alla fall, säger Forsberg.

Laget jagar backförstärkning. GIK har sonderat läget om ett lån från Åker. Men ännu har ingenting realiserats.

Den enda spelare, förutom långtidsskadade Jesse Narva, som saknas mot "Flempan" är lagets poängligaledare Albin Ivarsson-Hamberg.

– Han är sjuk.

Trots att både Nynäshamn, Tyresö-Hanviken och MB Hockey närmar sig nedanför i tabellen tror Forsberg, vars Gnesta är tabelltvåa, att laget ska kunna klara av att ta någon av de fyra platserna till alltvåan.

– Ja det tycker jag. Jag hoppas att alla håller sig fräscha.

Efter Flempan-matchen återstår fyra omgånger.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!