Onyx trupp nästan intakt: "Vi har inte köpt kvar några spelare"

En efter en ramlar gamla och nygamla spelare in i Onyx trupp för nästa säsong. 
– Det var ingen som var skitsugen att spela i division 2, men de ställer upp. De har ett jävla driv och vill hjälpa till att ta klubben tillbaka till division 1, säger sportchefen Anton Kviby Plog.

Oscar Strömvall har gått från FBC Nyköping tillbaka till Onyx för spel i laget kommande säsong.

Oscar Strömvall har gått från FBC Nyköping tillbaka till Onyx för spel i laget kommande säsong.

Foto: Björn Andersson

Innebandy2025-06-11 20:00
  • Onyx satsar på comeback i division 1 efter nedflyttning, med en trupp på 23-24 spelare, inklusive nyförvärv och egna talanger. Sportchefen Anton Kviby Plog hyllar spelarnas engagemang trots division 2-status.
  • Laget förbereder sig för Svenska cupen i augusti, där en vinst mot Åby kan leda till matcher mot Strängnäs och Sirius.
  • Budgeten har minskats, men spelare har valt att stanna av lojalitet. Tränaren Tero Ruohonen får stöd av Roberth Björkborg inför den kommande säsongen.

I slutet av mars blev det klart att Onyx inte klarade att behålla sin division 1-plats. Det blev bara en säsong i den högre divisionen.

– Spelarna var mentalt trötta efter de sista matcherna så de bad om lite extra ledighet. Vi körde igång igen den 19 maj. Då tog Erik Skoglund och hans sambo Angelica Sjöstedt hand om fysträningen. Vi har hittat muskler som vi inte känt till tidigare, säger Anton Kviby Plog.

Anton Kviby Plog är ganska ny sportchef för Onyx herrlag.
Anton Kviby Plog är ganska ny sportchef för Onyx herrlag.

Snart får laget lite semester i tre-fyra veckor för att sedan ladda inför Svenska cupmatchen hemma mot Åby den 23 eller 24 augusti. 

– Vi fick den efter att ha gått till final i DM. Strängnäs skulle egentligen fått möta Åby men eftersom de gick upp i SSL så gick deras plats till oss, berättar sportchefen.

Vinner laget mot Åby får de möta just Strängnäs (hemma) och det allsvenska laget Sirius (borta).

– Det skulle vara kul att slå Åby och få till det där mötet mot Strängnäs. Ett SSL-lag borde locka folk till Rosvalla.

Elias Thunholm har bytt från IFK Gnesta till Onyx kommande säsong.
Elias Thunholm har bytt från IFK Gnesta till Onyx kommande säsong.

Anton Kviby Plog började presentera spelare till nästa säsongs trupp för någon vecka sedan. Precis som många andra föreningar vill han inte avslöja alla spelare på en gång men säger att han har signat kontrakt med 23-24 stycken.

Var du inte nervös efter säsongen att få ihop en trupp?

– Jo, jag är ju hyfsat grön som sportchef också. Jag fattade ju att ingen var sugen på division 2, det var inte jag heller, men att vi skulle få ett sådant här bra lag, det trodde jag nog inte. Det är många som fått bra anbud utifrån men ändå valt att stanna kvar.

Rykten gör gällande att ni öppnat plånboken lite mer i år för att kunna behålla spelare?

– Nej, det stämmer inte. Vi har minskat budgeten från förra säsongen dessutom, så vi har inte köpt kvar några spelare. Det är inga pengar i innebandy.

Oscar Strömvall har gått från FBC Nyköping tillbaka till Onyx för spel i laget kommande säsong.
Oscar Strömvall har gått från FBC Nyköping tillbaka till Onyx för spel i laget kommande säsong.

Sportchefen har så här långt presenterat tre nyförvärv, Elias och Martin Thunholm, samt Oscar Strömvall, alla med Onyx-bakgrund. Oscar spelade ifjol för FBC Nyköping och Thunholm-bröderna för IFK Gnesta.

– Sen kommer vi att flytta upp två från våra egna led. Den första vi presenterar är Edvin Grönqvist. Han var rankad som en av dem bästa 04:orna i landet för några år sedan.

Om du fick drömma, är det någon spelare som saknas på någon position?

– Vi är nöjda med laget, men om det skulle dyka upp en center i toppklass, då är vi sugna.

Klart är även att tränaren Tero Ruohonen får Roberth Björkborg vid sin sida. Han kommer att han hand om träningarna.

Onyx inför nästa säsong

Klara spelare: Oscar Strömvall (ny), Martin Thunholm (ny), Elias Thunholm (ny), Edvin Grönqvist, Christofer Berggren.

Spelare som inte fortsätter: Chris Hauger, Buster Steiner, William Almlöf, Noah Bågenmark och Wille Alfredson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!