Lagom till det allsvenska kvalet började satte Onyx också i gång arbetet med kommande säsongs trupp på allvar. Visst klubben hade då redan presenterat återvändaren IFK Gnesta-fostrade och SSL-meriterade centern Christoffer Ekstrand som klar för säsongen 2016/17.
– Men mot Tullinge samlade vi ett gäng spelare, säger Tobias Palm, tränare den gångna säsongen som nu återgår till att bara vara sportchef i klubben. Är det tänkt i alla fall.
Enligt uppgift rörde det sig om både yngre talanger samt etablerade något äldre elitspelare som var på plats. Onyx har också redan haft enskilda diskussioner med alla i truppen.
– Det har varit positiva signaler från de flesta men man har sagt att vi väntar tills kvalet är över, säger Palm.
Han räknar med att få behålla stora delar av truppen. När det jobbet är klart kommer man att titta vidare på och se vilken typ av spelare man behöver förstärka med.
Onyx-fostrade backen Anton Eriksson åkte ur SSL med sitt Granlo.
– Men Anton ska flytta till Göteborg och börja plugga där. Jag vet att han letar ny klubb i området.
Är det aktuellt att försöka en tredje gång med att få över rutinerade Stockholmsboende backen Mattias Hagert?
– Inte som det ser ut nu. Men jag vill inte räkna bort det helt ändå.
Det är dock från Stockholmsområdet som klubben har sina flesta tentakler ute, både vad gäller spelare och tränare.
– När det gäller spelare är jag inte ett dugg orolig. Det svåra är att hitta rätt tränare. Han måste ha rätt tänk. Det finns många tränare som har en väldigt verbal attityd. Någon sådan vill vi inte ha.
Är tidigare Onyxtränaren Tom Iversjö aktuell?
– Vi hade hört lite rykten om att han ville komma tillbaka till fastlandet. Men nu blir han kvar i Visby. Har ett år kvar på kontraktet. Tom har många viktiga egenskaper som vi söker men han saknar ett: han har aldrig vunnit något.
Förra säsongen jobbade ni på ett Växjö-spår vad gäller tränare. Är han fortfarande aktuell?
– Han var det i våra ögon men vi har inte kommit till skott. Han har verkligen inte visat att han vill hit. Hade han varit det hade vi varit klara nu. Men vi ska inte skriva av honom ännu.
Enligt SN:s uppgifter rör det sig om Christian Guntsch.
Palm tror i alla fall att det inte ska dröja allt för länge innan de första nya spelarkontrakten kan räknas in. Han vill vara så tidigt ute med stora delar av truppen som det bara går.
– Vi är ganska heta på marknaden.