Gnesta IK bygger nytt

En comebackande klassmålvakt och en nygammal tränare med rejäl rutin. Gnesta IK arbetar för fullt med att fastställa kommande säsongs lagbygge. – Det känns som att vi ligger i fas, bedömer nye sportchefen Håkan Larsson.

Ishockey2015-06-17 22:03

Det är två nya namn på två av de tyngre posterna som gäller i Gnesta IK från och med kommande säsong. När det gäller rollen som sportchef så är det Håkan Larsson som tagit över stafettpinnen efter den gångna säsongens Eddie Baumer.

– Eddie kommer inte vara kvar men jag vet faktiskt inte vad som händer med honom, säger Håkan Larsson.

Håkan har varit i gång sedan mitten av april. Någon månad dessförinnan presenterades rutinerade Owe Holmberg som ny GIK-tränare efter den gångna säsongens Mikael Forsberg. Han gjorde ett inhopp i Gnestabåset så sent som säsongen 2013/14, då klubben gick skilda vägar med Jeff Hällegard under sin division 1-sejour.

– Det känns bra att ha fått in Owe. Han kommer fungera bra ihop med spelarna, fortsätter Håkan.

När det gäller spelartruppen uppskattar han nuvarande antal till uppåt 15 spelare – kontrakterade sådana. Ett nyförvärv, åtminstone till viss del, är klart sedan tidigare. Det är målvakten Joakim Eriksson som gör comeback efter ett sabbatsår. Senast han spelade var när laget var uppe i division 1, där han räddade åtskilliga poäng åt sitt lag och vann dessutom SN-sportens svaljaktspris.

– Det är vi nöjda med. Han är sugen på att spela igen och har den höga och jämna nivån i sitt målvaktsspel som är nödvändig.

När det gäller den besättning som främst ska hålla rent framför honom, det vill säga backbesättningen, känner sig Larsson också tillfreds så här lång. Det finns goda förhoppningar om att rutinerade förstebacken Jesse Narva ska bli kvitt sina diskbråcksproblem.

– Backsidan blir nog i stort sett intakt, meddelar Larsson som på rak arm bara räknar bort division 1-meriterade Freddie Byström som kom in i laget efter årsskiftet säsongen som gick.

Det är istället forwardsbesättningen som är prioriterad för närvarande. Inte alls konstigt med tanke att det försvunnit väsentliga mängder offensiv slagstyrka i trion Johan Ternström, Philip Karlsson och David Olsson. Den förstnämnde kommer representera GIK:s seriekonkurrent Tumba framöver medan de två övriga också har dragit flyttlasset till Stockholm.

– Men jag vet inte var eller om de kommer att spela kommande säsong, säger Larsson och syftar på Karlsson och Olsson.

Han kan i alla fall glädjas åt att den gångna säsongens poängkung Niclas Claesson är kvar. Nu ligger fokus på att hitta några till som kan leda lagets offensiv.

– Vi har lite krokar ute och letar just nu.

Ambitionen i stort från föreningens sida är att ta det ett steg längre kommande säsong jämfört med den föregående, då ett tunt och alltmer tröttkört Gnesta stupade ordentligt i alltvåan. Förhoppningen nu är att hålla i ända in i kvalserien mot division 1.

– Den långsiktiga ambitionen över en treårsperiod är att bygga upp ett division 1-lag för framtiden. Nu vill vi skapa en grupp, en stomme och utveckla den, förklarar Larsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!