Den 34-Ärige Linus Omark kommer nÀrmast frÄn den schweiziska ligan dÀr han vann den interna poÀngligan i GenÚve-Servette med sina 23 mÄl och 48 assist pÄ 59 matcher.
"Det har tagit lite tid och det har ryktats bÄde hit och dit kring Linus Omark. DÀrför kÀnns det nu extremt roligt att vi nu kan presentera honom som vÄr spelare kommande sÀsong. Alla vet vad han presterat under sin karriÀr och det skall bli oerhört roligt att fÄ jobba med honom igen", sÀger klubbens general manager Stefan Nilsson i ett pressmeddelande.
Omark ansluter pĂ„ ett treĂ„rskontrakt (1+2) dĂ€r han har möjlighet att Ă„tervĂ€nda till GenĂšve sĂ€songen 2022â23.
"NÀr vi vÀl fattat ett beslut i familjen att flytta hem sÄ kÀnns det nu vÀldigt bra att jag fÄr ÄtervÀnda till LuleÄ Hockey och fÄ dra pÄ mig föreningens fÀrger igen. Jag lÀngtar redan nu till att vi kommer samlas igen och gÄ pÄ is tillsammans om mindre Àn en mÄnad", sÀger Omark.
VÀrvningen visar att klubben satsar högt den kommande sÀsongen, enligt Stefan Nilsson.
"Vi skall göra en bĂ€ttre sĂ€song Ă€n den förra â bĂ„de placeringsmĂ€ssigt i grundserien och i SM-slutspelet â vilket vi kĂ€nner Ă€r en rimlig mĂ„lsĂ€ttning", sĂ€ger han.
Klubben presenterade samtidigt vÀrvningen av HV71:s center Linus Fröberg.