Hur kommer det sig att du är så snabb nu?
— Min son tränar mig. Han har gjort det sedan jag fyllde 69 år och sprang Lidingöloppet under timmen. Då sa han till mig "Mamma, nu ska du börja träna på allvar så att du får en bra placering nästa gång."
Fick du det?
— Jag blev trea i 70-årsklassen.
Hur mycket tränar du?
— Jag har fyra löppass i veckan nu och ett par gånger i veckan tränar jag lite styrka. Och så har jag mina två vattengympapass och direkt efter det brukar jag springa LK Nyköpings träningstävling. Eftersom min son Henrik bor i Saltsjö-Boo så brukar han coach mig på telefonen.
Och i helgen fick du lön för mödan. Tre guldmedaljer och rekord på köpet?
— Ja, i den klassen jag springer i fanns det inga tidigare. Det fanns några i nordiska sammanhang och de slog jag stort. På 3 000 meter var min tid 15.55 och det tidigare 18.56, på 1 500 meter hade jag 7.26 och det tidigare låg på 8.58 och på 800 meter fick jag tiden 3.38 och det gamla låg på 4.11.
Hur ser tävlingsprogrammet ut i år?
— Ute-SM avgörs i Huddinge 25–27 juli och så kommer jag springa Trosa Stadslopp och Lidingöloppet som vanligt. Sedan kanske det bli någon mindre tävling också. Det beror lite på hur jag känner mig.
Fotnot: LK Nyköpings Runners tog totalt fyra guld och ett silver under SM. Förutom Viveka tog Lars Dennevi guld på 3 000 meter i M70. Jenny Rosén tog silver i K40 längdhopp och kula.
SLK Oxelösund tog silver i vikt genom Kaj Adelborg.