NOK höll undan för Hällen

Nyköpings OK var fin sjua i Måsenstafettens herrklass och höll undan för en av de två som dominerade tidsmässigt på sista sträckan, OK Hällens slutman Peter Öberg. Två världsstjärnor i OK Ravinen levererade dock söndagens monsterlopp i Kovik.

Foto: Fotograf saknas!

Orientering2016-03-20 19:32

OK Ravinens Gustav Bergmans tredjesträcka var en sak. Det var väntat. Men att numera klubbkompisen Helena Jansson redan nu är så här snabb var överraskande. Hon var fyra minuter snabbare än IFK Lidingös Anna Bachman – som ändå var klart näst snabbast i hela damstafetten där bästa insats med lokal touch var Kajsa Hammarström som gjorde en jättefin andrasträcka i fjärdeplacerade Linköpings OK. Hällen var elva.

Snacka om styrkebesked när förvisso IFK Lidingö vann damernas stafett, men utan en miss på trettonde (!) kontrollen hade Jansson sannolikt blåst förbi henne.

– Jag hörde att jag hade en och en halv minut vid varvningen så jag var överraskad när jag hörde på publiken att det var bäst att köra på ända in för säkerhets skull, säger Bachman.

– Det kändes riktigt bra i början. Jag tog sikte på en Lidingötröja och genade en gång – men tappade nog på det.Sedan sprang jag bara på adrenalin efter missen på trettonde så jag var glad när jag i alla fall fick syn på henne, säger skadedrabbade Helena Jansson.

En annan skadedrabbad löpare som minst sagt är på gång igen är OK Hällens Peter Öberg. När han kom till Kovik hade han ett tufft läger med landslaget i Strömstad och Halden.

Det var långt ifrån bara teknik, utan även tuffa intervaller som passar Öbergs mål med träningen just nu: omsätta den stabila grundfysiken till att kunna blåsa på uppför och återhämta sig snabbt.

– Det gick bra på lägret. Kroppen var lite sliten så jag inledde med lite broms i löpningen. Och det var tur för de krafterna behövde jag på slutet. Jag är nöjd med min status och förutom några säkerhetsstopp har det gått bra tekniskt också, så jag är nöjd med loppet säger Peter Öberg som var nia i mål.

Han grattade Nyköpings OK:s grabbar till en bra stafett. Jens Wängdahl gjorde en jätteupphämtning och var näst snabbast på andra sträckan. Junioren Ludvig Ek sprang bra och Daniel Nilsson var sjua under målskynket – och faktiskt rätt nära starka Tiomilaklubben OK Denseln med stabila loket Olle Kalered på sista.

OK Linné gick som, en klocka hela stafetten och vann en favoritseger före Stora Tuna.

I mål var det bara tre fjärdedelar av NOK-slutmannens karta som syntes i alla gegga. Tävlingsdräkten var ännu skitigare.

– Jag ramlade i ett riktigt blött dike i närheten av varvningen. Det var lite svårt att följa kartan i början men det funkade ganska snart, ler Daniel Nilsson.

Han kände sig stressad mot slutet.

– När jag blev trött kom det några småmissar och så visste jag ju att Öberg fanns där bakom. Skönt att jag kunde hålla undan och en sjundeplats får vi vara jättenöjda med. Förutom Wängdahl ska ju vi andra inte riktigt ha löptempot att hänga med topp fem så sjua är klart godkänt, säger Daniel.

I ungdomsklasserna visade som så ofta de senaste åren Nyköpings OK en stor bredd. I D12 segrade Miranda Fredriksson, Hanna Anängen, Liana Lagervik och Meja Alenius). Det blev andraplatser både i H16 och H12. Kvartetterna som gjorde det här var William Nilsson, Isak Eriksson, Albin Falk och Philip Carlsson samt Odin Ek, Axel Björnberg Färdig, Albin Stensson och Olof Musslinder. Och i den yngsta, kombinerade klassen var NOK trea.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!