Ludvig Ek imponerade när han ordnade förstaplatsen i H18 i kringelträffen, som hade väldigt många vassa löpare utanför Sörmlandsdistriktet som tävlar för Juniorvästen. Lite längre ner i listan i Södertäljetävlingen på påskafton kom NOK:s Carl Carlsson och Måsens Felix Lindell Öhman men de var tvåa och trea i Juniorvästen.
I H16 vann Philip Carlsson, medan William Nilsson slutade på tredje plats i Ledartröjantävlingen – annars trea och sexa i Kringelträffen.
I H14 tog Isak Anängen hem den första vinsten för året vad gäller Ledartröjan. Han slutade annars tvåa i klassen. Klubbkompisen Edvin Hellsten var trea. OK Hällen har påskläger i Frankrike men Hugo Kindborn är hemma och var sjua i Kringelträffen (femma i Ledartröjan), Tobias Sjöstedt, OK Måsen sjua i Ledartröjan.
I D16 var NOK:s Signe Nilsson femma på Kringelträffen och tvåa i Ledartröjan.
D14 svarade Caroline Guttke för ett mycket fint lopp och ligger därmed tvåa i LT-sammandraget efter första deltävlingen. Klubbkompisen Alice Ek är trea där.
Och det kommer mera NOK samt Ek och Guttke underifrån. Odin Ek krossade allt motstånd i H12; nästan tre minuter före tvåan är ett resultat som sticker ut. Klubbkompisen Filippa Guttke imponerade när hon vann yngsta tjejklassen.