Kanalhuset vid Stenvik och in- och utloppet till Femörekanalen har en lång historia bakom sig. Fastigheten uppfördes år 1890 och är därmed äldre än den 600 meter långa kanalen, som grävdes av ett 40-tal nödhjälpsarbetare 1921.
Kanalhuset har genom åren haft flera innehavare.
En av de senaste innehavarna till fastigheten var Oxelösunds kommun. Boende arrenderade den då gula tomten.
Men år 2005 valde Oxelösunds kommun att sälja fastigheten, som hade sett sina bästa dagar. Huset renoverades och byggdes ut med varsam hand, egen brygga, bryggdäck vid kanalen och väl tilltaget soldäck. Huvudbyggnaden består av sex rum och kök.
Fastigheten har även ett gästhus och en carport.
Mäklaren Thomas Nilsson säger att ägaren lagt ned mycket pengar på att bygga nytt och om.
– Utgångspriset är aningen oprövad nivå, men det är en liten oas i Oxelösund. Jag tror vi kommer att landa på de här pengarna eller strax över, säger han.
Intresset för fastigheten är stort.
[map type="google-maps" lat="58.66232820000001" long="17.08983130000004" zoom="17" view_type="roadmap" marker="true"]