Det är Mjøndalen i norska andraligan som lånar in två spelare från Kalmar FF. Förutom Mahmoud Eid, den offensive mittfältaren som slog igenom i Bissarna och sedan har representerat Åtvidaberg och Kalmar, handlar det om den 24-årige mittbacken Sebastian Starke Hedlund med meriter från svenska OS-laget i Rio.
– Jag har tagit detta beslut med tanke på att jag behöver speltid. Med tanke på mina stora skadebekymmer som jag råkade ut för under förra året så kände jag att mycket speltid är det VIKTIGASTE framöver för mig, säger Mahmoud Eid till SN-sporten.
Det är som vanligt i dessa sammanhang snabba ryck. Eid är just hemkommen från två matcher med Palestinas landslag. Flyttlasset går i slutet av veckan och duon beräknas göra debut för sin nya klubb redan på måndag, om alla papper hinner bli klara.
– Jag tog beslutet att titta mig runt så pass sent inpå serien att det inte är många dörrar som är öppna då alla ligor har börjat, men jag är nöjd med den här snabba lösningen. Mjöndalen var en av ett par klubbar som har visat stort intresse och jag tror att de har något väldigt bra på gång – och där kände jag att jag ville vara med på deras resa, säger Eid.
Mahmoud är extremt tävlingsinriktad och det märks att han vill uppnå något även med Mjøndalen.
– Ambitionen är att gå upp. Den utmaningen motiverar mig mycket. Det är ju ett topplag som spelade Tippeligan 2015, åkte ur och har kvalat två år i rad till högsta ligan – men inte lyckats. De ska göra en storsatsning i år; känns motiverande att vara med i den.
Mjøndalens sportchef, Kenneth Karlsen, har ganska länge varit ute efter en rejäl defensiv och offensiv förstärkning och hoppas nu ha hittat rätt.
– Vi vill både förstärka och bredda både defensiven och offensiven. De här bägge spelarna har vi koll på och vi tror att de ska passa bra in hos oss, säger Karlsen till Mjøndalens hemsida.
Men hinner Eid bli spelklar hemma mot Florø i seriepremiären?
– Vi jobbar på det, men oavsett hur det går är det skönt att de finna med i träning från och med lördag och helt garanterat kommer bli spelklara till bortamatchen mot Viking i andra serierundan, säger Karlsen.
Låneavtalet är i första hand skrivet fram till den 15 juli, efter det är framtiden öppen för Eid – som skulle kunna tas tillbaka efter det allsvenska VM-uppehållet.
Parallellt med funderingarna om var Eid ska starta vårsäsongen har han presterat på landslagsnivå med Palestina. Senast bara för ett par dagar sedan ett, enligt lokala experter, starkt inhopp på 20 minuter mot Oman där Palestina emellertid föll med 0–1.
– Det kändes bra. Det var roligt att spela och det var kul att få vara tillbaka i landslaget igen. Vi har framför allt kvalificerat oss till asiatiska mästerskapet och nu förbereder vi oss in för det.
Eid står inför ett nytt spännande fotbollsår i en rätt intressant fotbollskarriär då Mahmoud fortfarande bara är 24 år...