SMK-förare sexa på SM-sprint

SMK Nyköpings Hampus Jakobsson körde in som sexa när SM-sprinten avgjordes under den pågående SM-veckan i Malmö.

Hampus Jakobsson, här i sin Peugeot, kom sexa i SM-sprinten i Malmö.

Hampus Jakobsson, här i sin Peugeot, kom sexa i SM-sprinten i Malmö.

Foto: Magnus Grimstedt

Rally2019-06-28 20:56

37 bilar kom till start i den tvåhjulsdrivna klassen. Alla körde först två kvalheat. De 16 bästa tog sig sedan vidare till en final som även den kördes i två heat.

Hampus Jakobsson, som kom till start i sin Toyota Corolla, hade inga som helst problem med att ta sig vidare. SMK-föraren var sexa i kvalet.

Klubbkompisen Frans Harrén-Söderbäck blev dock utslagen. Han slutade på 33:e plats runt nio sekunder från finalkörning.

I finalen slutade Hampus på precis samma position som i kvalet, sjätte plats. Efter första finalåket hade han halkat ner till sjunde plats men tog tillbaka placeringen i andra heatet. Hampus hade för övrigt samma tid som sjuan i klassen.

Fram till vinnaren Robin Sandberg, Ryds MK, var det 5,4 sekunder.

I den fyrhjulsdriva klassen vann Gästabudstrofévinnaren Johan Kristoffersson. Men han var bara futtiga sex tiondelar före Pontus Tidemand.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!