• Rebecka B Fredriksson, längst till vänster, tillsammans med Ida Blom och Anja Zagorska (helblå tröja).
  • Foto:
  • Foto:
  • Foto:
  • Foto:
  • Foto:
  • Foto:
  • Foto:
  • Foto:
  • Foto:
  • Foto:
  • Foto:
  • Foto:
1/

Simon utmanade favoriten Ludwig

Löpning

OK Hällens Simon Larsson utmanade favoriten Ludwig Fleetwood ordentligt i årets upplaga av Tunrundan. Det krävdes en raketspurt på upploppet för Ludwig för att vinna. Rebecka B Fredriksson hade dock redan avgjort damklassen innan upploppet började.

Triatleten Ludwig Fleetwood är inte direkt ovan vid att vinna herrklassen i Tunrundan.

– Han (Simon Larsson) gjorde ett litet ryck efter tunneln (på väg in mot mål). Då kände jag: nu är det kört, säger Ludwig med han pustar ut i oktoberkvällen på Enstaberga IP.

– Men så tänkte jag, det är bara en och en halv minut kvar. Jag måste bita ihop, fortsätter han.

Simon Larsson, som tävlar i juniorklassen ska påpekas, var idel solsken efteråt.

– Jag var ju bara nöjd att jag kunde gå med Ludwig, säger Simon.

Men när de nådde tunneln på väg tillbaka in mot mål så kände Simon att tempot började bedarra.

– Så då tänkte jag att jag gör ett försök, säger Simon som alltså fick några meter.

– Men sedan kom det en utförsbacke och då kom han ifatt igen. Men jag lyckades hålla honom bakom mig hela vägen fram till grusplanen, ler Simon.

Men väl där var det kört.

– Jag är ingen explosiv löpare som han.

För Simon var det Tunrundan för första gången sedan 2013.

– Så det måste ha varit nytt personligt rekord.

Ludwig Fleetwood kunde inte putsa sitt rekord.

– Men det var ju ganska väntat, säger han.

Triatletsäsongen blev inte alls vad han tänkt sig tack vare flera cykelkrascher.

– Det har varit jättetungt mentalt med tanke på allt som hänt.

Han planerar att träna oktober ut för att sedan under hela november ta det lugnt.

– Träna kommer jag att göra men inte på något schema.

Trots alla motgångar under året ser han fram emot nästa år.

– Utomlands kommer det att bli igen men oklart var och när. Det beror lite på pengar och sponsorer.

Även i damklassen utmanades seniorvinnaren av en junior. Men Ida Blom från SLK Oxelösund fick ge sig med 12 sekunder.

Tunrundan 2017

Herrar: 1) Ludwig Fleetwood, SLK Oxelösund, 16,26, 2) Henrik Anängen, Nyköpings OK, 18,12, 3) Tommy Söderberg, OK Hällen, 18,42, 4) David Lunde, LK Nyköpings Runners, 18,55, 5) Per Nilsson, Nyköpings Runners, 19,10, 6) André Lembke, 19,12, 7) Mikael Larsson, OK Hällen, 19,41, 8) Jan Johansson, Nynäs IK, 20,08, 9) Martin Nathell, Kanotgymnasiet, 20,11, 10) Per Lindberg, 20,44, 11) Fredrik Pettersson, Meiszners Mekaniska AB, 21,23, 12) Pär Tholander, Meiszners Mekaniska AB, 21,30, 13) Björn Lindqvist, LK Nyköpings Runners, 21,32, 14) Per Berggren, Nyköpings OK, 21,33, 15) Magnus Jonsson, Nordisk Skidallians, 21,35, 16) Björn Carlsson, OK Hällen, 21,37, 17) Simon Andersson, Meiszners Mekaniska AB, 21,41, 18) Ulf Hylander, SLK Oxelösund, 21,43, 19) Johan Nilsson, 21,43, 20) Per Åker, Nyköpings OK, 21,55, 21) Tomas Johansson, 22,02, 22) Rasmus Carlsson, 22,13, 23) Marcus Göthberg, OK Hällen, 22,19, 24) Mats Hall, Byggmästarna, 22,38, 25) Tomas Andersson, D-Data, 22,47, 26) Alexander Malmström, Tailwind, 23,02, 27) Ola Carlsson, IK TUN, 23,17, 28) Anders Lindgren, 23,51, 29) Mårten Sandberg, IK Tun, 24,13, 30) Markus Wiklund, Byggmästarna, 24,31, 31) Mathias Ölander, IK Tun, 24,57, 32) Niklas Carnelius, OK Hällen, 25,13, 33) Magnus Färdig, Nyköpings OK, 25,17, 34) Linus Löfgren, Arnö IF, 25,30, 35) Thomas Pettersson, Nyköpings OK, 25,38, 36) Samson Tsegaye, IK Tun, 25,55, 37) Anders Eriksson, NGIF, 26,09, 38) Anders Calltorp, Nyköping OK, 27,42, 39) Thomas Sätermon, IK Tun, 28,07, 40) Kaj Adelborg, Nyköping, 29,11, 41) Christoffer Ahlgren, IK TUN, 29,50, 42) Hans Sandberg, IK Tun, 30,13, 43) Joachim Persson, IK Tun, 31,54, 44) Daniel Björk, 32,14.

Herrjuniorer: 1) Simon Larsson, OK Hällen, 16,28, 2) Magnus Lindén, Kanotgymnasiet, 20,09, 3) Hugo Kindborn, OK Hällen, 20,23, 4) Karl Brodén, Kanotgymnasiet, 20,32, 5) Emil Andersson, SLK Oxelösund, 20,51, 6) Harald Stålberg, Höllviken CK, 21,13, 7) Odin Ek, Nyköpings OK, 21,25, 8) Isac Remmerfors, Kanotgymnasiet, 21,27, 9) William Berg, 21,49, 10) Jonathan Persson, IK TUN, 22,15, 11) Villiam Olander, Kanotgymnasiet, 22,34, 12) Oskar Källman, OK Hällen, 22,35, 13) Dennis Kernen, 22,51, 14) Valter Hedin, IFK Nyköping, 22,54, 15) Anders Pettersson, Nyköpings OK, 22,55, 16) Amandus Lundh, IK TUN, 23,01, 17) Axel Björgberg Färdig, Nyköpings OK, 23,01, 18) Gustav Hartzell, IK TUN, 23,04, 19) Isak Granström, 23,41, 20) Lucas Ölander, IK TUN, 23,58, 21) Jonas Tsegaye, IK TUN, 24,15, 22) Edvin Adolfsson, IK TUN, 24,17, 23) Josef Tsegaye, IK TUN, 24,21, 24) Albin Hallberg, 24,27, 25) Lucan Åkerman, IK TUN, 24,29, 26) Ludwig Palmcrantz, Kanotgymnasiet, 24,52, 27) Rasmus Öberg, OK Hällen, 25,09, 28) Benjamin Geskog, IK TUN, 25,21, 29) Kevin Geskog, IK TUN, 25,30, 30) Edwin Selander, OK Hällen, 25,50, 31) Gustav Norberg, OK Hällen, 26,09, 32) Emil Miettinen, IK TUN, 26,38, 33) Olle Östlund, IK TUN, 29,45, 34) Adam Sager, IK TUN, 29,46, 35) Ludvig Ahlgren, IK TUN, 29,46, 36) Adam Nordenskjöld, IK TUN, 29,50.

Damer: 1) Rebecka B Fredriksson, 20,43, 2) Anja Zagorska, Kanotgymnasiet, 21,54, 3) Anna Ekholm, LK Nyköpings Runners, 22,31, 4) Camilla Larsson, OK Hällen, 22,37, 5) Katarina Eriksson, LK Nyköpings Runners, 22,59, 6) Anna Edin, LK Nyköpings Runners, 23,11, 7) Cecilia Johansson, 25,39, 8) Carolina Björkman, 29,01, 9) Kerstin Gunnarsson, Landstinget, 29,35, 10) Berit Laudon, Landstinget, 29,59, 11) Eva Waara, Nyköpings KK, 30,35, 12) Emma Hartzell, Ålberga, 30,51, 13) Gunilla Östlund, 30,53, 14) Åsa Ölander, IK TUN, 31,35, 15) Viveka Rüffel, LK Nyköpings Runners, 31,36, 16) Jenny Andersson, SLK Oxelösund, 31,39, 17) Kristina Hagfalk, Ålberga, 32,36, 18) Maj Karlsson, Diabetsförening, 32,44, 19) Hanna Falk, Kanotgymnasiet, 32,45, 20) Eva Gustavsson, IK TUN, 33,56, 21) Lena Thörn, 35,11, 22) Johanna Nilsson, 35,26, 23) Anna Johansson, OK Hällen, 37,08, 24) Jessica Lundin, IK TUN, 38,27, 25) Lena Vadskog, 46,54.

Damjuniorer: 1) Ida Blom, SLK Oxelösund, 20,55, 2) Rebecka Gustavsson, Kanotgymnasiet, 21,28, 3) Elin Edberg, IK Tun, 22,35, 4) Alexandra, Kanotgymnasiet, 23,17, 5) Alva Johansen, Kanotgymnasiet, 23,25, 6) Alice Ek, Nyköpings OK, 23,55, 7) Alica Johansson, 24,22, 8) Cajsa Alenius, Nyköpings OK, 24,46, 9) Filippa Guttke, 24,54, 10) Vendela Küne, Kanotgymnasiet, 26,20, 11) Ebba Carnelius, OK Hällen, 26,25, 12) Ida Karlsson, Kanotgymnasiet, 26,58, 13) Julia Norgren, IK Tun, 28,09, 14) Annika Källman, OK Hällen, 28,16, 15) Agnesa Shala, IK Tun, 28,57, 16) Ellen Sager, 29,44, 17) Tuva Oskarsen, IK Tun, 30,15, 18) Ebba Thor, Kanotgymnasiet, 30,18, 19) Ida Östlund, 30,49, 20) Maja Östlund, 30,50, 21) Stella Hedberg, IK Tun, 32,49, 22) Layla Abdulkader, IK Tun, 32,50, 23) Nathalie Lundin, IK Tun, 32,55, 24) Hanna Wiklund, 33,15, 25) Agnes Nylund, IK Tun, 35,02, 26) Elvira Nilsson, IK Tun, 35,27, 27) Vilma Johansson, OK Hällen, 37,08, 28) Arvid Nylund, IK Tun, 38,25, 29) Sam Lundin, IK Tun, 38,27.

Läs också

( 6 st )

Läs mer om dessa ämnen

IK TunLudwig FleetwoodSimon LarssonSportlöpning
Relaterat

Mest delat denna vecka