TV: Kalla löpare njöt i skogarna runt Åda

LÖPNING

Kylan gav supergrepp i marken. Och löparna i Åda Wild Boar Winter njöt.

Och här är resultaten från årets upplaga av Åda Wild Boar Winter

► HERR 30 km

1. Ärlakele, 3:35:23, Simon Karlsson/Björn Morén.

2.Team KEX, 3:37:38, Edvin Karlsson/Andreas Gundberg.

3.Kolmården Adventures, 3:39:15, Pär Alenbrand/Henrik Pilvinge

4.Törnskogens RC, 3:44:44, Rickard Lundin/Marcus Adolfsson

5.Robrik, 3:44:57, Robin Hillerlöv/Fredrik Lind

6.Team DT - Team Nordic Trail, 3:45:57, Thomas Lindell/Daniel Löhr

7. Motala Adventure Team, 3:56:44, Jonas Axén/Oskar Höglund

8. Annas glada gossar, 4:30:40, Tomas Orebrand/Carl Wennertorp

9. TNT, 4:34:54, Mats Nord/Robin Johansson

10. Löparklubben Springmaskarna, 4:42:57, Sebastian Lantz/Pascal Olin

11. Team Lekeryd, 4:53:55, Jon Johansson/Gustaf Pilfalk

12. IK NocOut.se - L&N, 4:54:24, Linus Ericsson/Niklas Ramström

13. Badpojkarna, 5:26:40, Tomas Nordlinder/Pontus Thedvall

DAM 30km

1. Irrlöparna, 4:38:12, Kerstin Rosenqvist/Patrizia Strandman

2. Mölndal Outdoor IF, 5:22:35, Elin Björkman/Therese von Wachenfeldt Falemo

MIX 30km

1. Engströms, 3:39:38, Johanna Engström/Jonas Engström

2. Team Påledal, 4:19:09, Sören Nilsson Påledal/Anna-Stina Påledal

HERR 12km

1. Oskar Sjöstrand, Team Nordic Trail, 1:06:43

2. Viktor Zackrisson, Rönninge, 1:07:10

3. Andreas Blomquist, Trosa, 1:07:52

4. Mathias Rydlund, Ingen info, 1:10:58

5. Joakim Nyström, Nyköping, 1:11:24

6. Andreas Löfstrand, Team OutMeals, 1:12:26

7. Robert Svensson, Team OutMeals, 1:19:20

8. Anton Olsson, Nyköping, 1:19:37

9. Anders Lagos, Åby, 1:20:37

10. Mathias Hellgren, Team Nordic Trail, 1:25:57

11. Tomas Kvapil, Stockholm, 1:26:37

12. Mikael Nyman, Stockholm, 1:26:41

13. Mikael Klaesson, Trosa, 1:27:11

14. Daniel Lyth, Vagnhärad, 1:27:32

15. Henrik Zakrison, Nyköping, 1:29:37

16. Robert Högfors, Trosa, 1:37:46

17. Niklas Zachrisson, Sen Anmälan, 1:38:37

18. Eoin Nethercott, Tyresö, 1:40:08

19. Patrik Johansson, Nykvarn, 1:42:32

20. Peter Linnarsson, Järna, 1:49:00

21. Stefan Emmertz, Älvsjö, 1:51:27

22. Benjamin Blom, Vagnhärad, 1:53:00

23. Henrik Borup, Vagnhärad, 1:55:12

24. Björn Boström, Sen anmälan, 1:59:25

25. Magnus Odhner Berglund, Spånga, 2:00:10

26. Magnus Runnbeck, Spånga, 2:00:14

27. Bengt Vahlgren, Strängnäs, 2:01:58

28. Mikael Lindberg, Visby, 2:13:09

29. Erik Swedlund, Köping, 2:20:11

30. Per Swedlund, Karlstad, 2:20:12

DAM 12km

1. Nina Ellmark, Nyköping, 1:19:49

2. Mikaela Bergner, Kolmården, 1:20:01

3. Lisa Åberg, Norrköping, 1:24:28

4. Annelie Forzelius, Nyköping, 1:40:42

5. Paméla Stenström, Klubblös, 1:43:58

6. Sofie Hellsing, Upplands Väsby, 1:43:59

7. Elin Liljeblad, Nyköping, 1:44:22

8. Emma Swärdh, Team Nordic Trail, 1:44:30

9. Anna Fischer, Vallentuna, 1:45:10

10. Tina Horppu, Vällingby, 1:45:14

11. Åsa Malmborg, Järfälla, 1:49:23

12. Jenni Steiner, Trosa, 1:56:16

13. Karin Svensson, Årsta, 1:57:55

14. Cecilia Odhner, Spånga, 2:00:16

15. Liselott Högfors, Trosa, 2:03:11

16. Rebecca Cederström, Stockholm, 2:09:02

17. Anneli Lindberg, Visby, 2:13:11

18. Karin Alfredsson, Trosa, 2:19:35

19. Moa Jedström, Jönåker, 2:21:05

20. Erika Nilsson, Upplands Väsby, 2:22:00

21. Linda Diktonius, Bålsta, 3:02:41

22. Ann-Sofie Ahlund, Almunge, 3:02:43

Läs också

( 1 st )

Läs mer om dessa ämnen

TrosaSportWEBB_TVlöpning
Relaterat