– Jag närmade mig lite på slutat och hörde att folk hejade och så kunde jag ta i ännu mera, säger Alice efteråt.

Nyköpings OK-löparens 20.07 är bra på ett elljuslopp.

– Jag är jättenöjd med tiden, det var lite svårt med sikten på många ställen. 

Artikelbild

| Fjolårsfyran Vilgot Österlund tog chansen när några av de senaste årens dominanter saknades. Många sköna kamper där bakom...

Johanna Engström, OK Hällen till vardags, fick köra sig riktigt trött för att hålla den unga uppstickaren bakom sig.

– Alice är riktigt vass när hon är med och springer inne i Rosvalla, så jag var inte överraskad över att hon sprang så här bra.

Johanna kommer köra med pannlampa nästa år.

– Jag vet inte om det är för jag börjar bli gammal eller för det gula ljuset, men jag blev yr, säger Johanna.

Med ett leende...

– Det är alltid roligt att springa här; mycket folk som är och tittar och hejar, säger Johanna – som hade barnen som största supportrar, 

Tvåa i damloppet kom Rebecca Fredriksson, trea Kristina Hylander. Elin Edberg från arrangerande IK Tun var fin tvåa i damjuniorklassen, sekunden före NOK:s Frida Jarding.

Herrklassen var vidöppen då förra årets kanoner  Andreas Jansson och Ludwig Fleetwood saknades. OK Hällens Arvid Linder tog kommandot ute vid radiorapporteringen före Jonas Engström som sprang för Elajo. 

Men Vilgot Österlund från Nyköpings Vattenskidklubb, som var fin fyra i förra årets getingbo, hade mest krafter på slutet. Med 17.26 var Vilgot nio sekunder före Arvid i mål. Henrik Anängen var trea.

Magnus Lindén, Kanotgymnasiet, var snabbast i juniorklassen på 17.58, närmast före IFK Nyköpings Theodor Ahlgren.

 

Här är alla resultat i den 31:a Tunrundan:

Damer: 1 Johanna Engström 20,02, 2 Rebecca Fredriksson 21,12, 3 Kristina Hylander SLK Oxelösund 21,42, 4 Anna Ekholm Nyköping 22,46, 5 Linnea Gustafsson OK Hällen 23,01, 6 Emmeli Liljeblad Nyköping 23,58 7 Anna Hedin Nyköpings Ok 24,57, 8 Kristina Järvall Nyköpings Ok 25,14, 9 Vendela Kuhne Kanotgymnasiet 26,38, 10 Malin Johansson RSIT 26,57, 11 Ida Carlsson Kanotgymnasiet 27,08, 12 Karin Linder OK Hällen 27,27, 13 Carolina Björkman Stigtomta Löpning 27,29, 14 Ebba ThorKanotgymnasiet 28,03, 15 Elin Glanell Nyköping 28,09, 16 Alexandra Elmsäter 28,59, 17 Johanna Nilsson IK Tun 29,20, 18 Kerstin Gustavsson Stigtomta 29,21, 19 Birgitta Virgo Nyköping 31,16, 20 Jenny Andersson LK Nyköpings Runners 31,20, 21 Åsa Nordensköld 32,07, 22 Viveka Ryffel LK Nyköpings Runners 32,46, 23 Åsa Carlsson OK Hällen 33,08, 24 Heike Emmrich Nyköping 33,21, 25 Annika Bergman Oxelösund 33,38, 26 Kristina Hagfalk LBS-gymnasiet 34,31, 27 Eva Gustavsson IK Tun 36,03, 28 Emelie Nylund IK Tun 36,13, 29 Marianne Törnström-Portefaix Nyköping 36,32, 30 Maria Huaman IK Tun 38,58.

Herrar: 1 Vilgot Österlund Nyköpings Vattenskidklubb 17,26, 2 Arvid Lindler 17,35, 3 Henrik Anängen LK Nyköpings Runners 17,53, 4 Oskar Carlborg OK Hällen 17,59, 5 Jonas Engsröm Elajo 18,10, 6 Alexander Öström 18,18, 7 Per Nilsson Elajo 18,36, 8 Johan Balkare 18,41, 9 Jan Johansson LK Nyköpings Runners 19,18, 10 Gustaf Hedin Nyköpings OK 19,29, 11 Jan Hammilton 20,04, 12 Isac Remmerfors Kanotgymnasiet 20,06, 13 Mikael Larsson OK Hällen 20,14, 14 Martin Lindberg 20,32, Martin Roos Nyköping 20,32, 16 Robert Öman 20,45, 17 Andre Lemke 20,55, 18 Johan Nilsson IK Tun 21,08, 19 Fredrik Svensson IK Tun 21,26, 20 Pär Tholander MX Stockholm 21,30, 21 Björn Carlsson OK Hällen 21,36, 22 Björn Lindqvist LK Nyköpings Runners 21,52, 23 Jonas Ahlgren IFK Nyköping 21,53, 24 Dennis Kernen Kanotgymnasiet 22,01, 25 Jonas Lindsten Nyköpings OK 22,13, 26 John Lindberg 22,21, 27 Jakob Thunell 22,35, 28 Magnus Färdig 23,07, 29 Henrik Littorin 23,11, 30 Arto Niemi Foria Åkeri 23,14, 31 Ulf Engström OK Hällen 23,16, 32 Gullmar Bergman Oxelösund 23,38, 33 Henrik Björnfot IK Tun 23,45, 33 Ola Carlsson IK Tun 23,45, 35 Emil Eriksson Foria Åkeri 24,16, 36 Jonas Ek 24,17, 37 David Edberg IK Tun 24,39 37 Patrik Boberg Elajo24,39, 39 Jakob Carlsson Elajo 24,45, 40 Tomas Andersson RSIT 24,48, 41 Rui Matos Nyköping 24,51, 42 Klas Österlund Smedstorps Ryttarklubb 24,52 43 Niklas Carnelius OK Hällen 25,00, 44 Jonas Nilsson Nyköping 25,12, 45 Daniel Karlsson OK Hällen 25,26, 46 Thomas Petersson Nyköpings OK 25,40, 47 Stefan Karlsson Elajo 25,44, 47 Linus Löfgren OK Hällen 25,44, 49 Emil Jakobsson Elajo 25,45, 50 Johannes Hein Elajo 25,48, 51 Anders Lindgren Nyköpings BIS 26,03, 52 David Ekroth IK Tun 26,27, 53 PeO JohanssonNynäs IK27,04, 54 Tobias Röing Elajo 27,07, 55 Alexander Niemi Foria Åkeri 27,12, 56 Anders Eriksson Oxelösund 27,19, 57 Thomas Sätermon IK Tun 27,41, 58 Mats Eriksson IK Tun 28,40, 59 Samson Tsegaye IK Tun 29,21, 60 Christoffer Ahlgren IK Tun 29,51, 61 Anders Calltorp 30,30,62 Andreas Calltorp 32,02, 63 Hans Sandberg IK Tun 32,28, 64 Joakim Persson IK Tun 33,09..

Damjuniorer: 1 Alice Ek Nyköpings OK 20,07, 2 Elin Edberg IK Tun 21,56, 3 Frida Jarding Nyköpings OK 21,57, 4 Filippa Guttke 23,01, 5 Ellen Stålberg OK Hällen 23,04, 6 Elvira Lindsten Nyköpings OK 23,17, 7 Ellen Sager IK Tun 24,13, 8 Emma Westerlund Nyköpings OK 24,17, 9 Novella Valencia Nyköpings OK 24,41, 10 Caroline Gutke 25,01, 11 Ida Östlund Enstaberga 25,07, 12 Ella Stenils OK Hällen 25,11, 13 Moa Ståhl IK Tun 26,20, 14 Wilma Nilsson IK Tun 27,03, 14 Ebba Carnelius OK Hällen 27,03, 16 Alice Jonsson IK Tun 27,04, 17 Alva Jentzén Kanotgymnasiet 27,09, 18 Martina Wedebrand Kanotgymnasiet 27,21, 18 Agnes Thor Kanotgymnasiet 27,21, 20 Elsa Linder OK Hällen 27,26, 21 Evelina Petersson Nyköpings OK 28,07, 22 Elwira Nilsson IK Tun 29,20, 23 Vera Carlsson OK Hällen 32,51, 24 Tilda Berg Kanotgymnasiet 35,20, 25 Agnes Nylund IK Tun 36,13.

Herrjuniorer: 1 Magnus Lindén Kanotgymnasiet 17,58, 2 Theodor Ahlgren IFK Nyköping 18,54, 3 Erik Backrud Kanotgymnasiet 19,00, 4 Odin Ek Nyköpings OK 19,36, 5 Valdemar Hamilton  19,39, 6 Valter Hedin IFK Nyköping 19,57, 7 Emil Brunberg Nyköpings OK 20,08, 8 Andreas Holmqvist  Nyköpings OK 20,16, 9 Wille Dahlin IK Tun 20,23, 10 Johan Myrberg Kanotgymnasiet 20,28, 11 Rasmus Öberg OK Hällen 20,31, 12 Axel Lindgren Nyköpings OK 21,20, 13 Anders Petersson Nyköpings OK 21,30, 14 Sven Sjöqvist OK Måsen 21,41, 15 Jonathan Persson IK Tun 22,22, 16 Julius Ahlgren IFK Nyköping 22,29, 17 Hector Nesselius IK Tun 22,35, 18 Axel Björnberg Färdig  22,47, 19 Sebastian Forsberg IK Tun 22,52, 20 Adam Sager IK Tun 22,59, 21 Jonathan Petersson Nyköpings OK 23,01, 22 August Hedin Nyköpings OK 23,09, 23 Kacper Przybyla Kanotgymnasiet 23,10, 24  Kevin Gejskog IK Tun 23,28, 25 William Björnfot Stigtomta 23,32, 26 Albin Karlsson IK Tun 23,34, 27 Ludvig Hedin Nyköpings OK 23,38, 28 Eric Arwidson IFK Nyköping 23,51, 29 Ossian Fiander Kanotgymnasiet 24,13, 30 Joachim Persson IK Tun 24,24, 31 Teodor Ekeroth IK Tun 24,34, 32 Albin Adolfsson IFK Nyköping 24,47, 33 Tage Lindsten Nyköpings OK 25,06, 34 Joseph Tsegaye IK Tun 25,25, 35 Emil Öberg OK Hällen 25,27, 36 Ludvig Enocksson IK Tun 25,59, 37 Noel Andersson IK Tun 28,08, 38  Ludwig Ahlgren IK Tun 28,16, 39 Theo Eriksson IK Tun 28,40, 40 Sixten Nordin OK Hällen 31,34, 41  Ludwig Andersson IK Tun 31,52, 42 Ludvig Björnberg Färdig Nyköpings OK 32,20, 43 Kristian Huaman IK Tun 36,36.