Uber Eats expanderar – och fler hamnar hos Kronofogden

Kampen om matleveranserna i Nyköping trappas upp – nu ger sig Uber eats in i leken och utmanar både Foodora och Wolt. 
Samtidigt växer oron för att allt fler hamnar hos Kronofogden efter köp i matappar.

Företaget Uber Eats, meddelar att de från och med i dag, 29 april, etablerar sig i Nyköping.

Företaget Uber Eats, meddelar att de från och med i dag, 29 april, etablerar sig i Nyköping.

Foto: Janerik Henriksson/TT

Nyköping2025-04-29 11:50

Matleveransappen Uber eats erbjuder sina tjänster i Nyköping från och med idag, tisdag. 

– Vi är väldigt glada över att nu lansera Uber Eats i Nyköping. Vi har sett en ökad efterfrågan från lokala restauranger att nå ut till fler kunder i Nyköping genom vår plattform, och ser fram emot att kunna erbjuda kunder ett enkelt och smidigt sätt att få mat levererad hem till dörren från sina favoritrestauranger, säger Gerry Zhan, interim Sverigechef på Uber Eats, i ett pressmeddelande. 

Uber eats är en amerikansk plattform som erbjuder hemleverans av produkter från restauranger och andra butiker. Företaget finns sedan tidigare etablerat i ett 30-tal andra städer i Sverige.

Under förra veckan rapporterade Ekot att allt fler konsumenter hamnar hos Kronofogden efter att ha beställt hem mat via mobilappar. Även via Uber eats är det möjligt att betala via faktura eller avbetalning. 

Sörmland sticker ut när det gäller andel personer i befolkningen som har skulder hos Kronofogden. Här var 5,2 procent skuldsatta förra året. Det är den högsta andelen av alla län i riket.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!